
Początki JUDO
Judo, którego twórcą jest Jigorō Kanō wywodzi się od sztuki samoobrony o nazwie jūjutsu, która ukształtowała się w okresie Edo (1603–1868). Umiejętność ta była wykorzystywana m.in. przy dokonywaniu aresztowań. Z kolei jūjutsuwywodzi się od sechie-zumo, zapasów organizowanych w czasie przyjęć dworskich w okresach: Nara (710–794) i Heian (794–1185).
W 1964 roku judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a pod naciskiem amerykańskich kobiet, od 1988 także dla nich. Sport ten stał się jednym z najpopularniejszych sportów walki na świecie.
Trening
Trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń oraz na randori (sparingu). Walki treningowe, prowadzone w parterze (ne-waza) albo stójce (tachi-waza), nazywają się randori. Walki na zawodach nazywa się shiai. Trening judo charakteryzuje się, zresztą jak większość japońskich sztuk walki, ceremonialnością. Trening zaczyna i kończy ceremonialny ukłon zwany rei. W ramach treningu trenuje się również układy kata – są to z góry zaaranżowane ataki i odpowiedzi na nie. Służą one do demonstrowania technik, dopracowania ruchów, a także do zachowania pewnych technik których już się nie stosuje w walkach sportowych.
Walki odbywają się na tatami (matach) w sali nazywanej dojo. Maty są miękkie, aby złagodzić upadek ćwiczącego i nie narazić go na poważniejsze uszkodzenia ciała.
Trening judo rozwija siłę oraz wyrabia formę i zmysł równowagi. Uczy strategii walki oraz walki w bezpośrednim kontakcie z stawiającym opór przeciwnikiem.
Policyjne Towarzystwo Sportowe GWARDIA prowadzi treningi sekcji Judo.
Działalność sekcji obejmuje:
- szkolenie sportowe dzieci i młodzieży szkolnej uzdolnionej sportowo
- organizowanie konsultacji szkoleniowych
- opieka nad zawodnikami w czasie szkolenia w klubie oraz na konsultacjach i zawodach
- startowanie w zawodach sportowych
- organizowanie obozów szkoleniowo-sportowych
- współpraca ze środowiskiem szkolnym zawodników i ich rodzicami
Z uwagi na zaangażowanie członków Zarządu na zasadzie wolontariatu, ważną rolę w działalności Towarzystwa odgrywa Biuro, które zabezpiecza sekcję judo od strony formalnej i finansowej.
Każdy kto ma ochotę poznać tajniki tej sztuki walki może wyrazić taka chęć na sali treningowej, która mieści się przy ulicy Chodkiewicza 32 w Bydgoszczy.
PTS GWARDIA posiada 2 utytułowanych i znakomitych trenerów.
Zapraszamy dzieci i młodzież !!!
Więcej informacji pod telefonem do trenera: 535 635 616